Концесії в морських портах

Концесії в морських портах

Міжнародний досвід господарювання морських портів показує, що серед багатьох джерел фінансування, модернізації та оновлення об’єктів портової інфраструктури, концесія є найбільш привабливим інструментом залучення коштів. Концесія передбачає реалізацію суспільно значимих проєктів, при цьому приватне управління предметом концесії є строковим (від 3 до 50 років).

12 вересня 2019 року було офіційно оголошено про початок проведення конкурсів щодо пілотних проєктів концесії в портовій галузі.

Майно держстивідора в порту Ольвія передається в концесію строком на 35 років, а в порту Херсон – на 30 років. При цьому, воно залишається в державній власності та по завершенню терміну дії концесійних договорів передається державі з усіма об’єктами, побудованими або модернізованими інвестором за період його роботи.

ТЕО пілотних проєктів розроблені консорціумом міжнародних консультантів, сформованим ЄБРР та IFC.

«Державно-приватне партнерство при правильному структуруванні інвестицій – це справедливий розподіл ризику і винагороди»

Голова регіонального представництва Міжнародної фінансової корпорації (МФК) в Україні, Білорусі та Молдові
Джейсон Брет Пелмар

При підготовці ТЕО був проведений системний аналіз ринку, виконані фінансова, технічна, екологічна та юридична експертизи. Окрім цього, були проведені зустрічі з потенційними вітчизняними та зарубіжними приватними партнерами з метою врахування їхніх пропозицій щодо реалізації проєктів.

Зарубіжний досвід

Самсун, Туреччина

У 2008 році турецька логістична компанія Ceynak Group виграла тендер у розмірі 125,2 млн доларів США на 36-річну угоду про передачу права управління мультифункціональним портом Самсун (Туреччина), який належав Турецькій Державній Залізниці.

Інвестиційне зобов’язання полягало в будівництві нового контейнерного терміналу.

Бургас, Болгарія

Компанія Private BMF Port Burgas у 2013 уклала договір концесії з Міністерством транспорту Болгарії щодо управління всіма 3 терміналами порту Бургаса, в тому числі насипних і загальних вантажів.

Згідно з угодою, яку було укладено на 35 років, компанія інвестувала 127 млн євро в обладнання, потужності і модернізацію інфраструктури порту.

Барселона, Іспанія

В 2006 році Адміністрація порту Барселони уклала договір концесії із компаніями Hutchison Port Holdings і Grupo Mestre щодо розвитку контейнерного терміналу BEST (Barcelona Europe South Terminal).

Обсяги інвестицій в контейнерний термінал BEST з моменту підписання договору концесії склали 500 млн євро.

Констанца, Румунія

Компанія DP World у 2003 році отримала право будівництва південного контейнерного терміналу Контейнера півдня порту Констанца – шляхом підписання договору довгострокової концесії. Термінал став одним із найбільших в Чорноморському регіоні та слугує зв’язуючою ланкою фідерного сполучення між Україною, Росією, Грузією та Молдовою.

У 2019 році компанія DP World підписала угоду про подовження договору із очікуваними обсягами інвестицій близько 100 млн доларів США.

Концесія в порту Ольвія

18 жовтня 2019 року розпочато прийом заявок на участь у концесійному конкурсі державного підприємства «Стивідорна компанія Ольвія» та окремих активів ДП «АМПУ». Відповідне оголошення опубліковане в газеті «Голос України».

Концесія в порту Херсон

8 жовтня 2019 року конкурсною комісією, яка утворена Міністерством інфраструктури України, розпочато прийом заявок на участь у концесійному конкурсі з передачі майна державного стивідора та майна ДП «АМПУ» у морському порту Херсон в концесію. Відповідне оголошення опубліковане в газеті «Голос України» (офіційне видання Верховної Ради України).

Презентація пілотних проєктів концесії в портах Ольвія та Херсон

1 жовтня 2019 року в Одесі відбулась презентація пілотних проєктів концесії держстивідорів у портах Ольвія та Херсон. Захід викликав чималий інтерес серед представників бізнесу. Участь у конференції для інвесторів взяли понад 46 компаній — потенційних учасників конкурсу з 11 країн (Україна, Туреччина, Бельгія, Нідерланди, Сінгапур, Великобританія, Данія, США, Катар, Грузія, Німеччина).

Міністр інфраструктури України Владислав Криклій та голова Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури Юрій Кісєль запевнили потенційних інвесторів, що усі гілки влади підтримують реалізацію концесійних проєктів у портах. Більше того, потенційні інвестори можуть розраховувати, що паралельно з тим як вони будуть реалізовувати свої проєкти у портовій галузі, держава буде розвивати автомобільну та транспортну інфраструктуру. Це дозволить покращити логістику у межах всієї країни та завантажити нові потужності у портах.

За словами керівника Адміністрації морських портів України Райвіса Вецкаганса, проведення конкурсів за пілотними проєктами концесії держстивідорів у портах Ольвія та Херсон відкриває для української портової галузі нові можливості із залучення приватних інвестицій у розвиток інфраструктури портів, які давно та активно використовуються у країнах ЄС. «Мій досвід роботи у портовій галузі Європи, а також детальний аналіз концесійних проєктів, що зараз реалізуються у портах ЄС та світу, свідчать про великий потенціал концесії як механізму державно-приватного партнерства для розвитку портової галузі держави. Через договори концесії такі порти, як Антверпен (Нідерланди), Піреус (Греція), Констанца (Румунія), Бургас (Болгарія), Барселона (Іспанія), Самсун (Туреччина) змогли залучити великі світові компанії та шиппінгові лінії, а також істотно збільшити свої потужності та вантажообіг», — зазначив Райвіс Вецкаганс.

Очікувані проєкти концесій

Концесія залізнично-поромного комплексу ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ»

Поточний статус: Концептуальна записка проєкту затверджена наказом Міністерства інфраструктури України від 02.01.2018.

Детально: http://investinports.com/invest-projects/chornomorsk/

Концесія майна ДП «МТП «Южний» та майна ДП «АМПУ» в порту Південний

Поточний статус: Підготовлено попереднє техніко-економічне обґрунтування концесії майна ДП «МТП «Южний»; підготовлено концептуальну записку концесії майна ДП «МТП «Южний», яка наразі опрацьовується центральними органами виконавчої влади.

Концесія майна ДП «Бердянський морський торговельний порт»

Поточний статус: Розробка попереднього техніко-економічного обґрунтування проєкту.

Концесія пасажирського комплексу Одеського морського порту включно з готелем «Одеса»

Поточний статус: На етапі розробки.

Закон України «Про концесію»