Концесії в морських портах

Концесії в морських портах

Міжнародний досвід господарювання морських портів показує, що серед багатьох джерел фінансування, модернізації та оновлення об’єктів портової інфраструктури, концесія є найбільш привабливим інструментом залучення коштів. Концесія передбачає реалізацію суспільно значимих проєктів, при цьому приватне управління предметом концесії є строковим (від 3 до 50 років).

ДП «АМПУ» активно залучається до реалізації проєктів державно-приватного партнерства в морських портах України. Пілотними концесійними проєктами стали проєкти в морських портах Ольвія та Херсон.

12 вересня 2019 року було офіційно оголошено про початок проведення конкурсів щодо пілотних проєктів концесії в портовій галузі.

Майно держстивідора в порту Ольвія передається в концесію строком на 35 років, а в порту Херсон – на 30 років. При цьому, воно залишається в державній власності та по завершенню терміну дії концесійних договорів передається державі з усіма об’єктами, побудованими або модернізованими інвестором за період його роботи.

ТЕО пілотних проєктів розроблені консорціумом міжнародних консультантів, сформованим ЄБРР та IFC.

«Державно-приватне партнерство при правильному структуруванні інвестицій – це справедливий розподіл ризику і винагороди»

Голова регіонального представництва Міжнародної фінансової корпорації (МФК) в Україні, Білорусі та Молдові
Джейсон Брет Пелмар

При підготовці ТЕО був проведений системний аналіз ринку, виконані фінансова, технічна, екологічна та юридична експертизи. Окрім цього, були проведені зустрічі з потенційними вітчизняними та зарубіжними приватними партнерами з метою врахування їхніх пропозицій щодо реалізації проєктів.

Зарубіжний досвід

Самсун, Туреччина

У 2008 році турецька логістична компанія Ceynak Group виграла тендер у розмірі 125,2 млн доларів США на 36-річну угоду про передачу права управління мультифункціональним портом Самсун (Туреччина), який належав Турецькій Державній Залізниці.

Інвестиційне зобов’язання полягало в будівництві нового контейнерного терміналу.

Бургас, Болгарія

Компанія Private BMF Port Burgas у 2013 уклала договір концесії з Міністерством транспорту Болгарії щодо управління всіма 3 терміналами порту Бургаса, в тому числі насипних і загальних вантажів.

Згідно з угодою, яку було укладено на 35 років, компанія інвестувала 127 млн євро в обладнання, потужності і модернізацію інфраструктури порту.

Барселона, Іспанія

В 2006 році Адміністрація порту Барселони уклала договір концесії із компаніями Hutchison Port Holdings і Grupo Mestre щодо розвитку контейнерного терміналу BEST (Barcelona Europe South Terminal).

Обсяги інвестицій в контейнерний термінал BEST з моменту підписання договору концесії склали 500 млн євро.

Констанца, Румунія

Компанія DP World у 2003 році отримала право будівництва південного контейнерного терміналу Контейнера півдня порту Констанца – шляхом підписання договору довгострокової концесії. Термінал став одним із найбільших в Чорноморському регіоні та слугує зв’язуючою ланкою фідерного сполучення між Україною, Росією, Грузією та Молдовою.

У 2019 році компанія DP World підписала угоду про подовження договору із очікуваними обсягами інвестицій близько 100 млн доларів США.

Концесія в порту Ольвія

Переможцем концесійного конкурсу в морському порту Ольвія стала компанія QTerminals — провідний портовий оператор Держави Катар, що дозволить:

• залучити 3,4 млрд. грн. прямих іноземних інвестицій у розвиток морського порту Ольвія;

• отримувати державі не менше 82,0 млн. грн. щорічних концесійних платежів;

• залучити 80,0 млн. грн. на розвиток інфраструктури м. Миколаїв.

Концесія в порту Херсон

Переможцем концесійного конкурсу в морському порту Херсон стала компанія «Рисоіл-Херсон» — консорціум у складі ТОВ «Петро Ойл енд Кемикалс» — 60% (входить до групи компаній Georgian Industrial Group, GIG) і українського портового оператора АТ RISOIL S.A. (Швейцарія) — 40%), що дозволить:

• залучити близько 300,0 млн. грн. прямих інвестицій у розвиток морського порту Херсон;

• отримувати державі не менше 12,0 млн. грн. щорічних концесійних платежів;

• залучити 18,0 млн. грн на розвиток місцевої інфраструктури м. Херсон.

Очікувані концесійні проєкти

Для опрацювання зазначених потенційних проєктів концесій будуть створені робочі групи за участі представників відповідних державних стивідорних компаній, ДП «АМПУ», проєктного офісу «SPILNO» при Мінінфраструктури та команди підтримки реформ (RST) при Мінінфраструктури.

Проєкт концесії залізнично-поромного комплексу ДП «МТП «Чорноморськ» та окремого майна ДП «АМПУ» в морському порту Чорноморськ

chornomorsk-project-1-slide

Поточний статус: Затверджено Концептуальну записку Наказом Мінінфраструктури №3 від 02.01.18

Координатор проєкту: Проєктний офіс «SPILNO» при Мінінфраструктури

Проєкт концесії пасажирського комплексу Одеського морського порту включно з готельним комплексом «Одеса»

Hotel_Odessa

Поточний статус: Триває вивчення можливостей фінансування розробки попереднього ТЕО приватним інвестором

Координатор проєкту: Команда підтримки реформ (RST) при Мінінфраструктури

Проєкт концесії майна ДП «Бердянський морський торговельний порт» та окремого майна ДП «АМПУ» в морському порту Бердянськ

con-project-3

Поточний статус: Консультантом (EGIS) розробляється попереднє ТЕО проєкту

Координатор проєкту: Команда підтримки реформ (RST) при Мінінфраструктури

 Проєкт концесії першого та контейнерного терміналів ДП «МТП «Чорноморськ» та окремого майна ДП «АМПУ» (причали №1-6) в морському порту Чорноморськ

chornomorsk-project-2-slide

Координатор проєкту: Проєктний офіс «SPILNO» при Мінінфраструктури

Проєкт концесії перевантажувальних потужностей на прилеглій території до Судноверфі «Україна» ДП «Одеський МТП» та майна ДП «АМПУ» (розширення контейнерного терміналу) в морському порту Одеса

344

Поточний статус:  За ініціативою приватного інвестора консультантом розпочато підготовку попереднього ТЕО та Концептуальної записки з обґрунтуванням доцільності реалізації проєкту на концесійних засадах

Координатор проєкту: Команда підтримки реформ (RST) при Мінінфраструктури

Закон України «Про концесію»